Ödedikleri vergi ile ilçeye ‘Rekortmen’ unvanını kazandıran sanayiciler yağmura teslim oldu. Yazıbaşı, Pancar ve Subaşı’daki alt yapı eksikliği fabrikaları yağmurda trilyonlarca zarar uğratıyor.

Her fırsatta ‘vergi rekortmenliği’ ile övünülen Torbalı’nın sanayicileri 2 haftadır kelimenin tam anlamı ile ‘çile’ çekiyor. 700′ün üzerine fabrikaya ev sahipliği yapan ilçede Pancar, Yazıbaşı ve Subaşı bölgelerinde fabrikalar alt yapı yetersizliği ve üst yapıdaki düzenleme eksikliği nedeniyle su altında kaldı. Arasında dev ihracat firmalarının da bulunduğu fabrikaların sahipleri isyan ediyor. Her yağmurda tekrarlanan su baskını sanayiciyi trilyonlarca zarar uğratıyor. Yazıbaşı’daki Volkan Kozmetik, Subaşı’daki Bumey Gıda, Teknikel, Vespero gibi 250′nin üzerine işçi istihdam eden fabrikalar, yağmurda mağdur olan şletmelerden bir kaçı. Ödedikleri vergi ile ilçeye ‘Vergi Rekortmeni’ ünvanını kazandıran sanayiciler ilgisizlikten yakınıyor.

SANAYİCİ İSYANDA
Philip Morris, Camel, Merinos, Opel, Dr. Oetker, Özgörkey, İşbir Sünger başta olmak üzere birçok dev firmayı barındıran Torbalı’nın sanayicisi yağmurdan sonra meydana gelen zararla mücadele ediyor. Sanayicinin yalnız bırakıldığını söyleyen Volkan Kozmetik’in sahibi Rahmi Yakışıklı, her yağmurda ortaya çıkan tabloyu ‘çağdışı’ olarak nitelendirdi. Yakışıklı, “Geliyorum diyen bu felaketi, defalarca bildirdiğimiz halde, hiçbir önlem alınamadı ve gördüğünüz bu çağdışı tablo meydana geldi” dedi.
Subaşı Mahallesi’nde hizmet veren Bumey Gıda da aşırı yağmur sonrasında sele teslim oldu. Bumey Gıda sahibi Hasan Yılmaz kendi çabaları ile sorunu gidermeye çalıştığını fakat üstesinden gelmediğini belirterek, “2003 yılında sanayi bölgesi olması nedeniyle Subaşı’ya geldim. Ancak, büyük bir alt yapı eksikliği mevcuttu. Yağmurlu havada suyun tahliye olması nedeniyle yol kenarına 1500 metrelik su kanalı açtım ama yeterli olmadı. Büyükşehir bu konuya bir an önce el atmalı ve sorunu çözmeli” dedi.

İZMİR’İN ÖDEDİĞİ VERGİNİN YÜZDE 40′I
2006 yılında 6 katrilyon 410 trilyon 454 milyar vergi tahakkuk edilirken bunun 6 katrilyon 379 trilyon 119 milyar lirası tahsil edildi, tahsilat oranı yüzde 99.51 olarak gerçekleşti. 2007′de 7 katrilyon 354 trilyon 57 milyar lira verginin 7 katrilyon 314 trilyon 909 milyar lirası tahsil edildi, tahsilat oranı yüzde 99.46 oldu. Torbalı, aynı yıl İzmir’in ödediği verginin yüzde 40′ını karşıladı. Torbalı Vergi Dairesi, tahakkuk eden verginin yüzde 99′unu tahsil etmesi özelliğiyle de Türkiye birinciliğine sahip oldu. İlçe 2008′de de iddiasını korudu, tahakkuk eden 8 milyar 683 milyon 502 bin 300 TL verginin 8 milyar 632 milyon 177 bin 437 TL’si tahsil edildi. İlçe, İstanbul, Ankara, Kocaeli, İzmir ve Bursa’dan sonra altıncı oldu.

TİCARET ODASI RAPOR HAZIRLIYOR
Torbalı Ticaret Odası, konu ile ilgili olarak bölge krokilerinin yer aldığı fotoğraflı bir rapor hazırlamaya başladı. Rapor büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na sunulacak. Ticaret Odası Başkanı Behçet Çınar “Son yağmurlar ile birlikte Yazıbaşı ve Pancar’daki sanayicimizin alt yapı ve yol sorunları bir kez daha gündeme geldi. Bölgenin fotoğraflarını çektiriyoruz. Hazırlayacağımız raporu Sayın Kocaoğlu’na sunacağız. İlçemizde 2005 yılından beri şehir merkezindeki yollar başta olmak üzere tarla yolları bile Büyükşehir tarafından asfaltlandı. Ama sanayicimize hiçbir hizmet götürülmedi. Sayın Kocaoğlu’nun bu konuya el atmasını bekliyoruz.”