Ayrancılar isyan etti!

3 yıl öncesine kadar yüzde 114.9 büyüme hızı ile Türkiye rekoru kıran Ayrancılar, mahalleye dönüşünce tam manası ile hayat durdu. Eski cazibesini kaybeden mahallede ‘İlçe olmak istiyoruz’ sesleri yükselmeye başladı.

Torbalı’da, 2 bin 500 nüfuslu bir köyken referandumla belde yapılan, 30 bin nüfusa ulaştığında mahalleye dönüştürülen Ayrancılar’da hayat durdu. Çok sayıda bankası, okulu, potansiyel eğitim kurumu alanları bulunan, 270′i aşkın sanayi tesisinin faaliyet gösterdiği Ayrancılar, mahalleye dönüşünce cazibesini de kaybetti, emlak satışları durma noktasına geldi. Eski Belediye Başkanı Ahmet Özkan önderliğinde toplanan vatandaşlar, milletvekillerine ve İzmir valiliğine başvurarak, İzmir’in dokuz ilçesinden daha büyük olan Ayrancılar’ın ilçe yapılmasını istedi.

Torbalı’ya bağlı Ayrancılar köyü, 1991′de belde oldu. İzmir’e 30, Torbalı merkezine 15 kilometre mesafede, İzmir-Aydın karayolu üzerinde bulunan Ayrancılar, 2007 yılı resmi rakamlarına göre Türkiye genelinde yüzde 114.9′luk artış hızıyla nüfusu en hızlı yükselen yerleşim oldu. 2000′de 7.719 olan nüfus 2007′de 16.588′e ulaştı. Dört ilköğretim okulu, çok programlı lisesi, dört banka şubesi, iki sağlık ocağı, bir özel polikliniği bulunan, 270 fabrikaya evsahipliği yapan Ayrancılar, 29 Mart yerel seçiminden sonra belediye statüsünü kaybetti, mahalle oldu.

CAZİBESİNİ KAYBETTİ
Yatırımcılar için cazip olmaktan çıkan bölgede konut, dükkan, arsa satışları durdu. Sorumluluk sahası genişleyen Torbalı Belediyesi’nden yeterli hizmeti alamadıklarını savunan vatandaşlardan “İlçe olmak istiyoruz” sesleri yükselmeye başladı. Ayrancılar’da 15 yıl boyunca belediye başkanlığı yapan Ahmet Özkan, 85 bin kişilik içme suyu ve kanalizasyon projeleri yıllar önce hayata geçirilen, TEDAŞ’ın da yeni elektrik şebekesini bu nüfusa göre planladığı Ayrancılar’ın ilçe olmayı beklerken, mahalleye dönüştürüldüğünü söyledi. Özkan, belediye statüsü kaldırılan 7260 nüfuslu Yazıbaşı ve 4932 nüfuslu Pancar ile birlikte nüfusu 50 bine ulaşan, civarındaki Yeşilköy, Demirciköy, Karaağaç, Yoğurtçular köyleri de eklendiğinde, bir ilçe nüfusuna yaklaşan Ayrancılar’ın ilçe olmayı hakettiğini savundu.

ALT YAPI HAZIR
Torbalı İlçesine bağlı Ayrancılar Beldesi 1991 yılında belde oldu. Konum itibari ile İzmir’e 30 km Torbalı Merkezine 15 km mesafede olan mahalle, İzmir Aydın karayolu üzerinde bulunuyor. Nüfusu 2007 yılı Resmi rakamlarına göre Türkiye genelinde %114.9 ile en çok artan yer olan Ayrancılar’ın, 2000 yılında 7.719 olan nüfusu 2007 yılında 16.588′e ulaştı. Mahalle, ayrıca şehir planı ve imar planı açısından sağlıklı bir plana sahip. Çevre Bakanlığının yapmış olduğu 1/100.000 ölçekli imar planında ve İzmir Büyükşehir Belediyesinin yapmış olduğu 1/25.000 ölçekli nazım imar plânında Ayrancılar ve çevresi nüfusa dayalı yerleşim ve gelişime açık yer olarak plânlandı. 1996 yıllarında İller Bankası tarafından yaptırılmış 85.000 kişilik içme suyu projesi ve kanalizasyon projesi gerçekleşti. Bunun yanında TEDAŞ tarafından yeni elektrik şebeke inşaatı bu nüfusa hizmet verecek şekilde yapılmaya başlandı. İmar planı alt yapısında tüm resmi kurum ve kuruluşların hizmet vereceği alanlar ayrıldı. Mahallede hala hizmet veren iki sağlık ocağı ve bir özel poliklinik mevcut olup sağlık grup başkanlığınca 3. ve 4. Hizmet ünitesi açılma çalışmaları devam ediyor. Civar köylerin sağlık hizmetleri de bu mahalleden karşılanıyor. Ayrancılar’da 4 ilköğretim okulu ile çevre köy ve ilçelere hizmet veren bir adet Çok Programlı Lise bulunuyor. Ayrıca ihtiyaç halinde yeni okul yapılabilecek uygulamaları yapılmış 8 adet kamulaştırma sorunu olmayan okul yerinde imar plânı mevcut. Çevre belde ve köylerin Pazar ve alışveriş ihtiyaçlar da bu mahalleden beldemizden karşılanıyor.

KÖYDEN FARKIMIZ KALMADI
Nüfusu 30 bine ulaşan bir beldenin kapısına kilit vurulmasının insan haklarına aykırı olduğunu söyleyen Ahmet Özkan, “Seferihisar, Bayındır, Güzelbahçe, Karaburun, Kınık, Beydağ, Kiraz, Dikili, Foça ilçelerinden dahi büyük bir beldeydik. Ayrıca Anadolu’daki ilçelerin yüzde 60′ından daha büyüğüz. Bu durum TÜİK verilerinden anlaşılmaktadır. İmar planında sekiz adet, kamulaştırma sorunu olmayan okul yerimiz hazırdı. Çevre belde ve köyler, pazar ve alış veriş ihtiyaçlarını buradan karşılıyordu. Torbalı ve Gaziemir arasında olan bu bölge yatırımcılar için cazipti. Fakat mahalleye dönüştüğümüz için gelişim durdu. Biz bir kapı numarası almak için bile Torbalı’ya gidiyoruz. Köyden farkımız kalmadı. Belediyeden çöp hizmeti dışında hiçbir hizmet alamıyoruz. Kimse burada ev almak, konut yapmak, işyeri açmak istemiyor. Mahalle olduğumuz için tüm güvenliğimiz 9 personelden oluşan Kapıkaya Jandarma Komutanlığı’na ait” dedi.

İlçe olma taleplerini AK Parti İzmir milletvekillerine ilettiğini, İzmir Valiliği’ne de Ayrancılar’ın sahip olduğu potansiyeli anlatan dilekçeler yazdığını söyleyen Ahmet Özkan, “Bir ilçede bulunması gereken tüm imkanlara sahibiz” dedi.

TEK: MAĞDURUZ
Vatandaşın belediye’nin kapanmasından dolayı hiçbir resmi işlemini gördüremediğini söyleyen AK Partili Belediye Meclis Üyesi İbrahim Tek, “İnsanlar 1 liralık resmi işlem için 3 lira yol ücreti ödeyip Torbalı’nın merkezine gitmek zorunda kalıyor. Her açıdan mağduruz. Beldenin kapanmasının ardından tek özel sağlık merkezi kapandı. Mesai saati dışında ve hafta sonları bir iğne vurulmak için bile insanlar Gaziemir’e gitmek zorunda kalıyor” diyerek dert yandı.

Belediyenin kapanması ile birlikte işlerin yüzde 50 oranında düştüğünü söyleyen kahvehane işletmecisi Sait Alabey, “Eskiden mahallede bir hareketlilik vardı. Beldeden ev almak isteyenler, işyeri kiralamak isteyenler, yatırım yapmak isteyenler oluyordu. Ama şimdi tam tersi. Bu durgunluk işlerimize de yansıdı”

İzmir Valiliği’nden yapılan açıklamada, Büyükşehir Yasası’nın, Ayranılar’ın ilçe olmasına engel oluşturmadığı, valilik oluru, il genel meclisi onayı, İçişleri Bakanlığı ve Bakanlar Kurulu kararı alınması halinde Ayrancılar’ın ilçe olabileceği belirtildi.

4 Yorumlar

 1. özay ARSLAN03 Ağustos 2010 at 10:12

  AYRANCILAR BİR AN ÖNCE İLÇE OLMALIDIR VE HAKEDİYODUR BU REZİLLİK BİR AN ÖNCE SON BULMALIDIR

 2. erdogan ciftci05 Ekim 2010 at 06:23

  bence bu insanların seslerine kulak vermeli ve bir an önce ayrancılar ilçe olmalıdır.bence daha güzel yatırımlarla sehir merkezlerinde ki insanlar bu bölgeye çekilmeli ve bölge ekonomik olarak canlanmalıdır.haydi beyler orada yasayan insanların feryatlarına kulak verin.

 3. s. gursoy26 Ağustos 2011 at 13:55

  3 yıla yakın süredir Ayrancılar’da ikamet ediyorum fakat bina inşaatı ve nüfus artışı dışında bir gelişme göremiyorum.Yollar bozuk,kaldırım yok,elektrik şebekesi yetersizin de altında…Çok fazla göç alan ve çok hızlı büyüyen bir bölgeye alt yapı çalışmalarının başlaması için geç kalınmadı mı?Siyasi kararlar yüzünden mağdur edilen 30 bin insanın bu kadar sessiz kalması da ayrı bir tartışma konusu…

 4. muhammet sepin17 Eylül 2013 at 00:15

  evet ayrancılar bir an önce kendi bünyesinde ilçe olmalı yerel gücünden faydalanmak istiyoruz daha neden bekleniliyor torbalı belediyesi canı isteği zaman iş yapar canı istediği zamanda gün tarih vermez hep kısa zaman bitecek, olacak derler ama neden hiç yaptığı yerler daha bitecek torbalı belediyesinde hiç memnun değiliz ulaşım bizim, olsun, doğru dürsüt pazar yok herşey başka pazarlardan pahalı haftada 1 gün pazar oluyor ve bize çok uzak çok programlı liseden git gel yapıyoruz. çok saçma birşey artık ayrancılar kendi bünyesinde belediye olsun torbalı bize çok ters ufak bir işlem için torbalı gitmek zorundayız. acil olarak belediye olsun istiyoruz.

Yorumlarınız

Back to top